Конденза по прозорците може да се появи по краищата, по ъглите на рамките, но тази поява не трябва да се бърка с появата на конденз вътре в стъклопакета, защото това вече може да говори за дефектен стъклопакет. Добре е в такъв случай да потърсите специализиран сервиз.
В жилищните помещения редовно се отделя водна пара, количеството може да бъде:
-въздуха който един човек може да издиша дневно е от 1 до 2 литра.
-готвенето, определено отделя доста, особено ако семейството е голямо и се готви повече на ден. За едно четиричленно семейсто е до 2 литра дневно.
-къпането, пране, цветя и др.- до 3 литра дневно.
Първоначално конденза започва да се появява по ъглите на стъклото, поради факта, че там е най-студената част от жилището. Конденз също така може да се появи в неотоплявани помещения, причината е постепеното изстиване на стаята през нощта и насищането на пари от нашето дишане при ниските температури. Конденз се появява не само по стъклата, а и по студените части на помещението, което води до появата на мухал и плесен по стените.
Има начин да се спасим от конденза ако се спазват някои правила, дори и да изчезне вече появилия се.
1. Проветряването веднъж дневно на помещението е добър вариант като за начало, но самото проветряване не трябва да е продължително с леко открехнат прозорец.
2. Проветрявайте с широко отворен прозорец за десетина минути при спряно отопление, за да може влажния въздух в помещението да се замени с нов и по-студен. Тази процедура може да я правите няколко пъти на ден ако е необходимо, зависи все пак дали помещението е обитавано от много хора, дали има цветя и други фактори, които влият за появата на конденз.
3. В помещенията които са със северно изложение е добре през зимния период да се потдържат температури около 17-18 градуса.
4. Добре е да се потдържат равномерни температури във всички помещения, да няма големи температурни разлики.
5. Хубаво е да не се изключва отоплението, за да се потдържа някаква средна температура, достатъчно е да настроите отоплителния уред на по-нисък градус.
6. Добро решение е ако поставите микровентилационни отвори и 3Д обков, той позволява на дограмата да диша и то без да има съществени термозагуби.
При спазването поне на част от съветите ще намалите появата на конденз, дори е възможно и завинаги да се отървете от конденза.
